Podłoża kwarcowe

Podstawą sprawnie funkcjonującej stajni jest dobre podłoże dla koni, czyli takie, na którym można trenować bez względu na warunki atmosferyczne i w sposób bezpieczny dla koni.

Dlatego współpracujemy z jedną z najlepszych firm na świecie – Otto Sport. Zaufali jej między innymi organizatorzy Mistrzostw Świata w Jeździectwie w Kentucky w 2010 roku. W Polsce podłoże znakomicie sprawdziło się na warszawskiej Cavaliadzie.

Sekret systemu polega na stworzeniu systemu warstw, z których każda ma określone zadanie i uzupełnia się nawzajem.

 

podłoża dla koni
4horses – Podłoża dla koni

Warstwa 1 : Grunt rodzimy – analizujemy zastaną sytuację. Przygotowujemy grunt rodzimy, wyrównując go przy pomocy równiarki laserowej i utwardzając.

Podłoża dla koni
Podłoża dla koni – 4horses

Warstwa 2 : Warstwa tłucznia – w zależności od poziomu wód gruntowych oraz rodzaju gruntu rodzimego usypujemy od 5-15 cm kruszywa o odpowiedniej frakcji. Sprawia to, że podłoże jest równe i błyskawicznie odprowadza wodę. Na podłożach Otto nie pojawiają się kałuże i można na nich jeździć nawet podczas ulewnych deszczy.

Podłoża dla koni
4horses – Podłoża dla koni

Warstwa 3 : Maty Otto Sport – jest to specjalna mata, która spełnia wiele funkcji. Po pierwsze odseparowuje warstwę piasku od warstwy tłucznia, sprawiając, że nie mieszają się ze sobą. Dzięki temu piasku nie ubywa i podłoże staje się długowieczne. Ponadto, dzięki perforacjom znakomicie przepuszcza wodę – czyni to lepiej niż rury drenażowe, bo nigdy się nie zapycha, a woda odprowadzana jest równo na całej powierzchni ujeżdżalni. Maty mają również dokładnie odwrotną funkcję – dzięki specjalnym kubeczkom woda jest w niej zatrzymywana, co ułatwia utrzymanie prawidłowej wilgotności podłoża i zmniejsza zużycie wody (odwieczny problem podłoży kwarcowych). Sama mata jest również elastyczna i redukuje wstrząsy. Posiada specjalne wypustki, które zapobiegają przesuwaniu się piasku. Wreszcie – mata powoduje zmniejszenie potrzebnej warstwy piasku z 15 do 10 cm. Tylko maty Otto spełniają wszystkie te właściwości, radzimy dokładnie sprawdzać produkt przed zakupem.

Warstwa 4 : Warstwa tłucznia – nad matą sypiemy kolejną, cienką powierzchnię kruszywa o bardzo drobnej frakcji. Zapobiega ona przemieszczaniu się mat, dokładniejszej filtracji wody oraz zapobiega mieszaniu się warstw.

Warstwa 5 : Arena Tex : jest to specjalnie dobrana mieszanina kilku frakcji drobnoziarnistego piasku kwarcowego, z dodatkiem trzech różnych rodzajów wysokogatunkowej flizeliny i geowłókniny. Piasek, dzięki wysokiej zawartości kwarcu jest bardzo długowieczny i nie podlega procesom rozkładu, dzięki czemu ujeżdżalnia starcza na lata. Jego konsystencja oraz struktura sprawia, że przy odpowiedniej wilgotności staje się zarazem twardy i elastyczny, idealny do jazdy konnej na najwyższym poziomie. Dodatkowo flizelina spaja podłoże i nie pozwala mu się rozsuwać pod końskimi kopytami. Znacznie pomaga również przy utrzymaniu prawidłowej wilgotności podłoża. Ponownie zachęcamy do uważnych zakupów – wiele istniejących na rynku tzw. “dodatków do podłoża” ma budowę organiczną i rozkłada się bardzo szybko. Często owe dodatki są zbyt duże, co zamiast spajać podłoże, dodatkowo je rozwarstwia. Firma Otto daje 20 letnią gwarancję na funkcjonalność mat oraz dodatków do podłoża !

Zobacz trening Edwarda Gala na podłożu Otto Sport podczas WEG w Kentucky !

Podłoża dla koni Otto Sport spełniają najwyższe normy jakości i są polecane przez Międzynarodową Federację Jeździecką.

W dzisiejszych realiach rynku jeździeckiego to właśnie ośrodki z profesjonalnym podłożem mają dużą przewagę nad konkurencją . Od wielu lat w sporcie jeździeckim obserwować możemy charakterystyczny “wyścig zbrojeń”. Im bardziej profesjonalne jeździectwo, tym większą uwagę przykłada się do areny, na której trenujemy. Bierze się to ze słusznej obawy o uszkodzenie końskich nóg przy intensywnym treningu, a także możliwości jazdy w każdych warunkach pogodowych.

Wielu właścicieli stajni decyduje się na wykonanie podłoża metodą gospodarczą, licząc na dobry efekt. Niestety w tym przypadku szczególnie sprawdza się powiedzenie “diabeł tkwi w szczegółach”. Przygotowanie ujeżdżalni tak, aby spełniała wszystkie standardy to skomplikowany i złożony proces. Nawet, jeśli uda się samemu uzyskać zadowalającą arenę do jazdy, nie oznacza to, że za rok czy dwa lata zachowa ona swoje właściwości.

Nieprzypadkowo współpracujemy z jedną z najbardziej doświadczonych firm na świecie – Otto Sport. Dzięki 30-letniej praktyce w konstruowaniu aren jeździeckich na całym świecie Otto Sport szczyci się wieloma wspaniałymi referencjami, na czele z budową wszystkich aren podczas Mistrzostw Świata w Jeździectwie w Kentucky w 2010 roku. Otto Sport, dzięki drobiazgowej analizie gruntu oraz systemowi Arena Tex jest w stanie w każdych warunkach stworzyć idealną ujeżdżalnię.

Dobra ujeżdżalnia musi spełniać określone wymogi :

– odprowadzanie wody : niedopuszczalnym jest , aby po deszczu na podłożu tworzyły się kałuże

– elastyczność : prawidłowe podłoże jest sprężyste i nie tworzą się na nim koleiny

– wyrównanie : podłoże powinno być idealnie równe i nie posiadać dziur – to samo dotyczy spodnich warstw, niewidocznych dla oka

– długowieczność : profesjonalne podłoże to zawsze droga inwestycja, powinno więc być odporne na warunki środowiskowe i nie podlegać wietrzeniu oraz erozji

– odporność na mróz i zamarzanie : dopóki podłoże nie znajduje się pod śniegiem, powinno nadawać się do jazdy

 

Podłoża dla koni
4horses – Podłoża dla koni